Ev Turu – Şeyma’nın Evi

#Reblog @zeynepinevi.com

Sevgili Zeynep Özyazıcı, zeynepinevi.com’daki Ev Turu köşesine bu ay beni ve evimi taşıdı. Yılbaşı konseptli çok keyifli bir çalışma oldu. Umarım siz de okurken bizim gibi keyif alırsınız 🙂 

***
Çok sevdiğiniz  ev turlarına Şeyma hanımın keyifle dekore ettiği evi ile devam ediyoruz 🙂  Yılbaşı ürünleri ile dekore edilmiş bu harika ev; eminim ki size de bu dönemde bolca ilham verecek..
Seni biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

Tabii, ben Şeyma. Denizli’de yaşıyorum. 37 yaşındayım. 10 yıldır Barine, Barine Beach, Ozyka ve evimhayatim.com markalarının genel koordinatörlük ve yaratıcı yönetmenliğini yapıyorum. Dolayısıyla çok yoğun bir iş hayatım var. Bu yoğun temponun özeti olarak ‘work hard, party hard’ diyebiliriz. Bu sebeple de boş vakitlerimin tamamı çok kıymetli.

Bu boş vakitlerimde de ailemle vakit geçirip, bol bol seyahatlere çıkıyorum. Bu seyahatlere dair notlarımı ve fotoğrafladığım güzellikleri vakit buldukça www.homelovecoffee.com ‘da paylaşmaya çalışıyorum.

DSCF1876

Evini kısaca anlatabilir misin? Nasıl bir ev hayal ettin dekore ederken?

Evimi dekore ederken benim için en önemlisi tüm eşyaların kullanışlı olması. Fonksiyonu olmayan, kullanımı zor ürünlere evimde yer vermemeye çalışıyorum. Dekore ederken ise beğendiğim öğeleri üzerlerinde çok fazla düşünmeden bir araya getiriyorum. Kullandığım eşyaların çabuk sıkılacağım ürünler olmaması en önemlisi, sürekli dekorasyonu değiştirecek zamanım olmadığı gibi dünyanın daha az tüketime ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Az ama öz satın almayı tercih ediyorum. Mevsim geçişlerinde ya da evde değişiklik yapmak istediğimde ise kırlent, throw, küçük dekoratif eşyalar ile değişiklik yapıyorum , evime nadiren eşya alıyorum.

Şimdiki evime bundan daha küçük bir evden taşınmıştım ve eşyalar eve biraz küçük gelmişti. Birkaç yıl zamansızlıktan değişiklik yapamadım ancak geçen yıl kendi evime vakit ayırabildim ve mimar bir arkadaşım ile evimi şimdiki haline getirdik. Evimde değişiklik isterken önce ne istemediğime karar verdim, sonrası daha kolay oldu. Çok feminen, yuvarlak hatlar, avangard mobilyalar pek benim tarzım değil, daha net, daha keskin detaylardan hoşlanıyorum ve biraz endüstriyel bir görünümü tercih ediyorum ancak çok karanlık, ışıksız ve koyu renk dekorasyondan da hoşlanmıyorum. Keskin hatlı ancak açık renkli bir dekorasyon benim tercihim. Mimar arkadaşım Gökçe ( Esenlik ) çizdi ve marangozumuz projeyi uyguladı. Koltuklarımızı evlenirken kendi istediğimiz gibi, özel yaptırmıştık. Taşınırken sadece kumaşlarını değiştirdik. Evimin şimdiki hali tam hayal ettiğim gibi oldu.

Evinde seni en mutlu eden yer neresi?

Yaşam alanımız. Evimiz açık planlı, sadece odaların ve banyoların kapısı var, geriye kalan alan yaşam alanı. Mutfak, oturma odası, yemek odası hepsi bir arada ve biz burada oğlumla oyun oynuyoruz, yemek yiyoruz, misafirlerimizi ağırlıyoruz, tv karşısında kestiriyoruz. Burası evimizin yaşayan kısmı.

Alışverişte en sık hangi ev/yaşam mağazalarını ziyaret edersin?

En sık ziyaret ettiğim ev/yaşam mağazası sanıyorum Zara Home ancak yurtiçinde ve yurtdışında sevdiğim birçok yerel mağaza var. Yerel mağazalarda daha orijinal fikirler ve ürünler bulunuyor bence. Tabii bir de  Barine ve E-evimhayatim.com var; sanırım en çok onları ziyaret ediyorum.

Birde 2. el ve antika dükkanları var ki en sevdiklerim onlar. Online alışveriş benim için çok kolay ve pek çok seçeneğin olduğu bir yer. Vakitsizlikten mağazalara gidemesem de tüm mağazalar telefonum ve bilgisayarım sayesinde elimin altında. Uyumadan önce sevdiğim markalarda neler var şöyle bir göz atıyorum.

Evin için internet üzerinden alışveriş yapar mısın? Hangi sitelere tıklarsın?

Alışverişlerimin büyük bir kısmını online yapıyorum, sadece ev değil giyim alışverişinde de tercihim online’dan yana oluyor. Tchibo ve Zara Home ev alışverişi yaptığım başlıca siteler. Son derece vakit kazandıran, sonsuz seçenek sunan, kıyaslama yapması kolay bir alışveriş şekli bence. Bu nedenle sanırım 10 yıl önce kimse internetten alışveriş yapmazken evimhayatim.com’u kurduk alışverişin online’a kayacağını öngörüsünde bulunarak.

Şuan bir usta gelse, ondan öncelikle evde nereyi düzenlemesini ya da yenilemesini isterdin?

Misafir yatak odamı, hatta lütfen gelsin ve yenilesin Evimiz ile ilgili yenilemeler yaptığımızda enerjimizin bittiği yer hep misafir yatak odamız oluyor ve oda biraz kişiliksiz kalıyor evim diğer bölümlerine nazaran.

Evdeki olmazsa olmaz 3 şeyini sorsam?

Kahve , Kırlent , Çiçek

Asla tarzım değil dediğin dekorasyon stili ne?

Avangard, asla ve asla benim tarzım olamaz derim bugün sorsanız ama büyük konuşmamak lazım tabi J Avangard dekore edilmiş ortamlarda bazen o kadar yoruluyorum ki nefes almakta zorlanıyorum. Eşyalar gözümde anlamsızlaşıyor ve hemen o ortamdan ormanlara kaçmak istiyorum.

Bir evi ev yapan nedir sana göre?

Dinlenebildiğiniz bir yer olması. Sadece fiziki bir dinlenmeden bahsetmiyorum, ruhen de eviniz sizi kucaklamalı, şefkat göstermeli ve korunduğunuzu hissettirmeli. Evinize geldiğinizde evin nasıl göründüğü ile ilgili endişe duymaktan çok her koşulda sizi kabul edeceğini bilmeniz bence önemli.

Seni nerelerden takip edebiliriz?

Beni @homelovecoffee ve @cocoonbrn hesaplarından takip edebilirsiniz.

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s