Gezi Rotaları – Lavanta Kokulu Köy

DSCF8987

Bu sefer hafta sonu kaçamağını önceden planladık ve rota olarak lavanta kokulu köyü tercih ettik. Bir önceki Selimiye yazımda da söz verdiğim üzere seyahat notlarımı mümkün olduğunca çabuk paylaşıyorum sizlerle. Selimiye notlarımı gözden kaçıranlar olduysa bu linkten okuyabilirler.

Ben gerçek bir lavanta aşığı olarak büyük bir merakla gittim Lavanta Kokulu Köy’e… Barine’de pek çok farklı tasarımda ürettiğimiz lavanta keselerinin üretim safhasında da en sevdiğim kısım keselerin doldurulması esnasında yayılan mis gibi lavanta kokusu olur 🙂

Lavanta Kokulu Köy, Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde yer alıyor. Bu yöre lavanta üretimi konusunda lokomotif görevi gördüğü için buranın lavanta üretimi konusunda markalaşması için devletin, yerel yönetimler ve özel şirketler işbirliği ile açtığı Gelecek Turizm’de proje yarışması sonucu yüzlerce proje arasından seçilerek uygulamaya konmuş. Uygulama bölgesi olarak da Keçiborlu’nun Kuyucak köyü tercih edilmiş. Köyün ismi hala Kuyucak tabii ama Lavanta Kokulu Köy algısı şimdiden yerleşmiş durumda. Kuyucak yıllardır Lavanta üretimi yapmakta zaten ancak bu üretimi Fransa’nın Provence bölgesi gibi bir turizm projesine dönüştürmek fikri gerçekten çok mantıklı.

DSCF8957

Biz köye, Dinar-Keçiborlu-Kuyucak yolu ile ulaştık. Köye yaklaşırken dahi çok güzel lavanta tarlaları görmek mümkün. Lavantaların güzelliği yol boyunca devam ediyor, yolu güzelleştirirken aynı zamanda size de keyifli bir yolculuk yaşatıyor.

DSCF8967

Biz köye akşam üstü ulaştık. Projenin oluşumunu sağlayan kooperatifi ziyaret ettik evvela. Köydeki sağlı sollu minik tezgahlardan ve dükkanlardan alışveriş yapmak mümkün. Ben farklı tezgahlardan farklı ürünler almayı tercih ettim. Ayrıca fotoğraf çektiğiniz tarlaların yanında da genellikle tezgahlar bulunuyor.

DSCF8971

Ne Yenir?

Köyün minik çay bahçesinde çay içip gözleme yiyebilirsiniz. Haricinde bir alternatif bulunmuyor çünkü. Ancak oraya kadar gitmişken mutlaka köyün meşhur lavantalı dondurmasını denemelisiniz.

2017-07-02 19.15.54

Ne Alınır?

Tabii ki lavanta 🙂 Lavantadan yapılmış her şeyi bulabilirsiniz bu köyde. Lavanta keseleri, lavantadan yapılmış taçlar, kapı süsleri, lavanta suyu, lavanta yağı, lavanta kolonyası… Ve hatta gül ürünleri bile bulmanız mümkün.

Tüm bu güzel değerlendirmelerin yanında olumsuz gözlemlerim de var ne yazık ki. Çünkü bir seyahat yazısı yazarken gittiğim, gördüğüm mekanları iyisiyle kötüsüyle anlatmak isterim ki ilgili yazıyı okuyup daha sonra orayı ziyaret edenler tam olarak neyle karşılaşacağını artısıyla eksisiyle bilsin.

Bu proje gerçekten çok girişimci ve güzel düşüncelerle başlamış. Ancak bu denli şirin düşüncelerle başlayan bu projenin sürdürülebilir olması gerektiğini düşünüyorum. Bu projenin çok daha fazla gelir sağlaması gerekir ki uzun ömürlü ve sürdürülebilir olsun ancak ne yazık ki bu henüz pek de mümkün görünmüyor.

Örneğin; köyde bir otel yok. Henüz erken olabilir ancak ilerleyen zamanlarda kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir adım bana göre. Oraya kadar gelen misafirler mis kokulu lavantalar eşliğinde, lavanta kokulu yataklarda dinlenmek, lavanta kokulu sabunlarla yıkanmak ve sabahında güzel bir kahvaltı yapmak isteyebilir. En azından ben çok istedim 🙂 Lavanta Kokulu Köy’de Fahrettin Bey kendi imkanları ile yaşadıkları evin iki odasını kalınabilecek şekilde yeniden ayarlamış, yine kendi imkanları ile yemek servisi de veriyorlar evlerinde. Ancak elbette köye gelen herkesin ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte değil. Eğer uzaktan gelmiş ve burada bir gece geçirip yola devam etme planı yapmışsanız kalacağınız yeri önceden mutlaka ayarlamanız gerekiyor. Isparta’da dahi kalacak yer bulmak mümkün değil ne yazık ki. Belki Eğirdir’deki otellerin birinde kalma opsiyonunu düşünüp önceden ayarlama yapabilirsiniz ancak bu konaklama sizi ne denli memnun eder hiç bilmiyorum…

Bunun haricinde, aldığımız tüm ürünler sıradan plastiklerle sunuluyor mesela. Sıradan plastik şişede kolonyalar ve ilgimi dahi çekmeyen plastikte sunulan bir takım şeyler… Güzelim lavanta dondurması dahi plastik kötü kaplarda servis ediliyor. Pek çok noktayı özensiz buldum işin aslı. Plastiğin bu denli milli malzememiz haline getirilmesini doğru bulmadım. Lavanta Kokulu Köy bu şekilde tanıtılamaz ve gelir bakımından sürdürülebilir olamaz. Provence gibi bir turizm merkezi yaratmak varken bu müthiş güzelliğin kaybedilmesi beni çok üzer doğrusu. Tüm bu notların proje yöneticileri tarafından okunmasını ve değerlendirilmesini umarak bırakıyorum bu notları buraya.

Köye yapılan en temel ziyaret sebebi elbette fotoğraf çekmek oluyor. Köyde sizi güneşin en güzel battığı yer diye köyün çıkışına yönlendiriyorlar ancak bize köyün girişiyle çıkışı çok da farklı gelmedi açıkçası. Sizin vaktiniz olursa siz hem girişteki hem de çıkıştaki manzarayı değerlendirebilirsiniz. Hatta köyden biraz daha ilerlemeyi göze alırsanız  -lavanta tarlaları yol boyu devam ediyor- Burdur Gölü manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Burdur Gölü’ne nazır lavanta tarlalarını seyredebilir, lensiniz müsait ve hava puslu değilse göl çekimi yapabilirsiniz. Fotoğraf çekimi demişken düğün çekimi olmadan olmaz tabii. Her tarlada bir gelin-damat görmeniz mümkün. Çok güzel çekimler çıktığına eminim 🙂

DSCF8990

Lavanta Kokulu Köy, dağ yamacında konuşlandığı için güneş erken batıyor. Gün batımını yakalamak biraz güç. Güneş henüz parlakken fotoğraf çekmek gerekiyor ya da daha soğuk gölge çekimleri yapmak. Genelde parlak güneş tercih edildiği için siz programınızı ona göre yapmalısınız. Biz Jan Boran’la birlikte olduğumuz için sıcak zamanı güneş altında geçirmemek adına güneş battıktan sonra çekim yapmaya karar verdik ancak çok keyifli ve iç açıcı kareler çıktı ortaya siz ne dersiniz?

Nihayet o çok istediğim pozu da verebildim 🙂

DSCF8978

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s